Grecja – flaga i hymn

Grecja w praktyce

hymn
Informacje praktyczne o Grecji:

Flaga Grecji

Flaga Grecji jest prostokątem podzielonym na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle.

greece-flaga

Krzyż wskazuje na przywiązanie Greków do kościoła ortodoksyjnego. Kolor niebieski symbolizuje niebo i otaczające Grecję morze, a biały – pianę morskich fal, z której, zgodnie z mitologią grecką, powstała bogini piękności Afrodyta. Według innej wersji, biel oznacza słuszność walki o wolność w 1821 roku.
Dziewięć biało-niebieskich pasów odnosi się do dziewięciu sylab z powstańczego motta: Eleutheria H Thanatos (wolność lub śmierć).

Hymn Grecji

Imnos pros tin Eleftherian jest hymnem Grecji, a także od roku 1960 hymnem Cypru.
W Grecji jako hymn państwowy został zatwierdzony przez króla Jerzego I w 1864 roku. Księga Rekordów Guinessa wymienia go jako najdłuższy hymn (158 zwrotek). Autorem poematu „Imnos pros tin Eleftherian” (Hymn do wolności) jest grecki poeta patriotyczny Solomos Dionysios, dla którego inspiracją była walka narodu greckiego w Rewolucji 1921 roku. Hymn opiewa męstwo bojowników greckich, opisuje ich cierpienia i poświęcenie, potępia politykę mocarstw wobec Grecji. Siedem lat później znany muzyk Nikolaos Mantzaros skomponował melodię. Utwór stał się popularny i zyskał uznanie króla Grecji Ottona I, który nagrodził obu autorów. Jednak oficjalnym hymnem państwowym nadal był niemiecki hymn cesarski. Dopiero po abdykacji króla parlament ustanowił hymnem utwór Solomosa i Mantzarosa. Melodię pieśni wyróżnia nietypowe metrum sześciomiarowe, wywodzące się z ludowego tańca Tsamiko. Tylko pierwsza zwrotka jest używana jako hymn.

Posłuchaj – hymn Grecji w formacie .mp3

solomonos

Solomos Dionysios

Niniejsze ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. 

Jeżeli są Państwo zainteresowani wycieczką lub mają jakiekolwiek pytanie, wątpliwości związane z wyjazdem lub organizacją wycieczki, proszę o kontakt tel.: 506 034 738 lub e-mailem: biuro@rajskagrecja.pl. Odpowiemy na każde pytanie.

Zdjęcia oraz tekst  wykonał Dariusz Rajski i Magdalena Domowicz Rajska. Wszelkie prawa zastrzeżone.