Wycieczki na Wyspy jońskie
Wyspy jońskie – Korfu
Grecja północno – zachodnia to wspaniałe wyspy morza jońskiego takie jak Korfu czy Paxos, Levkada, Itaka oraz nadmorskie miejscowości na lądzie otoczone wodami morza jońskiego. Chciałbym opowiedzieć o miejscach, które odwiedziłem w roku 2011. Dla wszystkich osób szukających czegoś więcej niż tylko ekskluzywnych hoteli polecam wyspę Korfu, która oferuje piękne miasto Kerkirę – stolicę wyspy, jak również piękne plaże usytuowane w dziewiczych miejscach. Proponuję wspaniałe miejscowości na greckim lądzie takie jak Parga, góry Epiru a w nich miasto Joanina czy wioska Metsowo oraz miejsce archeologiczne Dodoni. Z Korfu możemy odwiedzić piękną i dziewiczą Albanię.
Widok ze starej twierdzy – Kerkira
Kerkira – widok na stare miasto
Korfu – widok z twierdzy na stare miasto
Port w Kerkirze
Korfu – plaża na Glifadzie
Korfu – Ermoni
Wyspa Korfu
Wyspa Korfu ma wręcz idealną infrastrukturę dla wszystkich podróżujących niezależnie od tego czy chcą się wybrać samolotem, samochodem czy autokarem. Na wyspie jest jedno z najkrótszych lotnisk w Europie, które co rocznie przyjmuje kilkaset czarterów i samolotów rejsowych, bardzo duży i świetnie zorganizowany port, który przyjmuje największe jednostki pływające po morzach Europy jak i mniejsze promy, które z cogodzinną częstotliwością pływają pomiędzy jednym z największych greckich portów na lądzie w Igumenitsy a wyspą Korfu. Z Igumenitsy możemy dostać się bezpośrednio do stolicy wyspy – Kerkiry jak i na południe Korfu do miejscowości Lefkimi. Bilety możemy kupić bezpośrednio w porcie w Igumenitsy jak i na Kerkirze czy Lefkimi, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Na wyspę pływają bezpośrednio promy np. z Wenecji (rejs około 24 godzin), czy z południowych miast włoskich z Barii lub Brindisi (rejs około 10 godzin).
Port w Kerkirze
Przystań jachtów w Kontokali – Gouvia
Tankowanie jachtów i motorówek w Kontokali
KORFU (CORFU) – KERKIRA – najbardziej wysunięta na północ wyspa jońska, oddalona w jej północno – wschodniej części zaledwie 7 km od granic Albanii. Bardzo widoczne są wpływy wielu najeźdźców na wyspę, wśród których byli Wenecjanie, Francuzi czy Brytyjczycy. Dlatego do dziś możemy zaobserwować popularną na wyspie grę w krykieta – spuścizna po rządach brytyjskich w XIX wieku, czy typowy „paryski” styl w architekturze powstały za czasów panowania francuskiego, widoczny po zachodniej stronie Esplanady, czyli Listonu, gdzie znajduje się rząd kawiarni, restauracji i sklepów oferujących wszystko to, czego może zapragnąć podróżnik. Każdy znajdzie coś tu dla siebie w zależności od gustu i zasobności tobołka.
Uliczki Kerkiry
Uliczki na Kerkirze
Stolica wyspy może poszczycić się wieloma kościołami, które w większości zostały wybudowane za czasów panowania Wenecjan w stylu barokowym. Patronem wyspy jest Agios Spiridon – św. Spiridon, którego relikwie zobaczymy w bazylice pod wezwaniem tego świętego w centrum starego miasta. Dzisiaj imię Spiros jest bardzo popularne na Korfu, dlatego wielu mężczyzn odwróci się na uliczkach małych lub większych miejscowości, kiedy wypowiemy imię: SPIROS!!! Do chwili obecnej są kościoły katolickie na Korfu. Wszyscy turyści-pielgrzymi mogą pójść na Mszę Świętą w Kerkirze lub na południu wyspy w miejscowości Messonghi do kościoła pod wezwaniem Świętego Ojca Pio z Petrelciny.
Kerkira – Katedra pod wezwaniem św. Wasyla i Teodora
Kościół św. Spiridona – patrona wyspy
Katolicki Kościół św. Piusa (Ojca Pio) z Petrelciny w Messongach
Jeden z licznych kościołów obok Muzeum Sztuki Azjatyckiej
Jednak największy wpływ na charakter wyspy mieli Wenecjanie, którzy wybudowali wspaniałe twierdze: Stara Twierdza i Nowa Twierdza. Nazwa wyspy pochodzi od słowa \”korifai\”, czyli wzgórza, które to słowo najprawdopodobniej odnosi się do dwóch wzgórz, na których wenecjanie wybudowali dwie twierdze. Panowanie Wenecjan w latach 1386 – 1797 wywarło bardzo duży wpływ na dzisiejszą stolicę wyspy zarówno pod względem kulturalnym jak i architektonicznym. Dziś spacerując po stolicy wyspy – Kerkirze, przenosimy się w romantyczny nastrój miejscowych uliczek, zabytków oraz niepowtarzalnego klimatu, jaki był tworzony przez tysiące lat.
Wejście do starej weneckiej twierdzy
Kerkira – stara twierdza wenecka
Kerkira – nowa twierdza wenecka
Kanał oddzielający starą twierdzę od Kerkiry
Polski zespół z Rybnika
Kerkira w miesiącach wakacyjnych będzie niewątpliwie niezwykle atrakcyjnym miejscem dla miłośników muzyki symfonicznej, na której odbywają się kilka razy w tygodniu od lipca do września koncerty w wykonaniu orkiestr z różnych krajów Europy. Zdjęcie, które zrobiłem przedstawia polski zespół z Rybnika występujący na dziedzińcu Muzeum Sztuki Azjatyckiej.
Najstarsza część Korfu to Kanonii. Miłośnicy historii koniecznie muszą odwiedzić tę część stolicy wyspy a szczególnie miejsca archeologiczne takie jak bazylikę Świętego Jana, Świątynię Artemidy czy agorę. Górna część Kanoni zaoferuje nam niepowtarzalny widok na jezioro Halkiopoulosa, kościółek Vlacherna, wyspę Pontikonisi z kościółkiem Pantokratora oraz kamienny most oddzielający lagunę od morza. Siedząc w kafejce lub barze możemy obserwować startujące lub lądujące samoloty ze świetnie widocznego lotniska. Możemy zejść po schodkach na dolną część Kanonii, wejść na kamienny mostek i obserwować lądujące samoloty z widokiem na wysepkę Pontikonisi oraz kościółek Vlacherna.
Kanonii – Kościół i klasztor Vlacherna
Kanonii – kamienny most oddzielający morze od laguny Halkiopoulosa
Widok na lotnisko na jeziorze Halikopoulosa z kamiennego mostu w Kanonii
Kanonii – lokalne święto – pieczenie jagnięciny
Kanonii oddalona jest o 4 km od centrum. Na miejscu zobaczymy pozostałości po świątyni Artemidy z około VI wieku p.n.e., Bazylikę Świętego Jana, agorę oraz willę Mon Repos, zbudowaną w 1830 roku dla angielskiego ministra Adamsa. Willę otacza piękny park z różnorodną roślinnością i wspaniałym widokiem na Kerkirę.
Pozostałości po świątyni Artemidy – Korfu, Kanonii
Bazylika Św. Jana w Paleopoli – Kanonii
Willa Mon Repos – Paleopoli
Niedaleko od stolicy wyspy znajduje się piękny barokowy pałac Achilleion, wybudowany przez cesarzową Elżbietę, znana również jako Sisi – żonę Franciszka Józefa. Sama cesarzowa zachwyciła się pięknem wyspy jak również jej historią, kulturą i mitologią grecką. Pobyt na wyspie oraz perypetie jej życia miały bezpośredni wpływ na wybudowanie pałacu wg projektu włoskiego architekta, który oddał w swym dziele zamiłowanie cesarzowej do bohatera wojny trojańskiej Achillesa – największego herosa wśród wojsk Agamemnona w wojnie pod Troją. Sam Lawrence Durrell, który ze swoim bratem przyrodnikiem, spędził część życia na Korfu pisał o pałacu \”monstrualna budowla\”.
Pałac robi wspaniałe wrażenie, a jeszcze większe robią otaczające go ogrody. Poniżej widzimy zdjęcia przedstawiające posągi Achillesa, które możemy podziwiać w ogrodach. Od imienia herosa, cesarzowa nazwała swój pałac Achilleion, który zbudowano w latach 1890-1891. Po zabójstwie cesarzowej pałac kupił po 9 latach Wilhelm II. Obecnie zwiedzając pałac możemy zobaczyć część oryginalnych mebli, obrazów czy marmurowych posągów sprzed wieku.
Pałac Achilleion
Historia starożytna opowiada o losach Odyseusza, który w ostatnim etapie podróży przybył do królestwa Feaków. To na Korfu dostał pomoc od króla, która pozwoliła mu powrócić do ukochanej Penelopy i do ukochanej ojczyzny Itaki (Itaka również należy do sieci wysp jońskich). Nie jest dokładnie znane miejsce, z którego wypłynął z wyspy Korfu ani dokładne miejsce, do którego przypłynął w swojej ojczyźnie. Poszukiwania ojczyzny Odyseusza rozpoczął w XIX wieku sam Henrich Schliemann, który był odkrywcą Troi (dzisiejsza Turcja) oraz grobowców w Mykenach na Peloponezie. Jednak jest pojedyncza wyspa – skała niedaleko miejscowości Paleokastrica, o której miejscowe legendy mówią, że ta skała to skamieniały statek Odyseusza, który to zamienił sam Posejdon. Mityczną skałę najlepiej możemy zobaczyć, dojeżdżając do miejscowości Paleokastrica lub z wioski Lakones, z której rozciąga się niesamowita panorama na całe to wybrzeże.
Paleokastrica oraz skamieniały statek Odyseusza
Paleokastrica – fantastyczne miejsce o niesamowitej linii brzegowej, gdzie mamy możliwość podziwiać z łódek tzw. \”błękitne groty\”. Będąc już na miejscu możemy wynająć łódkę wraz z kapitanem i opłynąć te fantastyczne groty. Nie potrzeba wcześniejszych rezerwacji na łódki, jest ich wystarczająco dużo, aby odbyć taki rejs w każdej chwili.
Paleokastrica – błękitna grota
Klasztor w Paleokastricy
Paleokastrica
Paleokastrica
Korfu – Paleokastrica – widok z wioski Lakones
Wyjeżdżając z Paleokastricy kierujemy się na północ wyspy dojeżdżając do miejscowości Sidari. Kilkaset metrów dalej możemy podziwiać wyrzeźbione, w naturalny sposób w piaskowcu przez fale wspaniałe rzeźby, które nazywają się \”Kanałami Miłości\”. To fantastyczne, niezmiernie urokliwe miejsce koniecznie trzeba zobaczyć podobnie jak Paleokastrice czy Kerkirę będąc na wyspie Korfu.
Proponuję objechać północną część wyspy zaczynając podróż od Sidari kierując się na takie miejscowości jak Roda, Acharavi, Kassiopi, Agnitsini, Nissaki do miejscowości Dassia, skąd już mamy blisko do Kerkiry – stolicy wyspy. Wybierając taką drogę doświadczymy fantastycznych widoków, a samą drogę możemy porównać pod względem krajobrazów do drogi nad \”lazurowym wybrzeżem\”. Jeżeli czas pozwoli to koniecznie proponuję odważnym kierowcom wjechać na najwyższy szczyt Korfu – Pantokrator – 906 metrów n.p.m.
Sidari – Kanał Miłości
Kanał Miłości
Korfu to wyspa oferująca wiele wrażeń zarówno pod względem historii i architektury np. miasto Kerkira, jak i pod względem ukształtowania terenu. Chciałbym wymienić niektóre plaże, które zadowolą najbardziej kapryśnych plażowiczów. Niektóre miejscowości opisałem już wyżej np. Paleokastrica czy Sidari. Będąc na północy proponuję odwiedzić miejscowość Agios Stefanos z ciągnącymi się długimi piaszczystymi plażami. Oprócz plaży na Glifadzie, Ermoni, Benitses, Messonghi proponuję odwiedzić plażę w Agios Georgios (wg mnie najpiękniejsza plaża położona w południowo zachodniej części wyspy), której granice dochodzą do jeziora Korision. Plaża Agios Georgios ciągnie się kilometrami, jest piaszczysta z widocznymi wydmami i ma do zaoferowania wspaniałe morskie nadbrzeże jak i wiele atrakcji np. sporty wodne.
Plaża w Agios Georgios
Plaża Alonaki
Plaża Glifada
Plaża w Paleokastricy
Na Korfu możemy odwiedzić niepowtarzalne wioski. Każda z nich potrafi urzec niejednego turystę, a jedną z nich jest wioska Argirades, oddalona około 4 km od Agios Georgios jadąc gajem oliwnym. Podczas odwiedzania jej proponuję zostawić samochód przed wjazdem do wioski, uliczki są bardzo wąskie i nie każdy samochód tymi uliczkami przejedzie.
Uliczki w Argirades, po których jeżdżą samochody
Uliczki w Argirades
Widok na Argirades
Korfu nazywana jest \”zieloną wyspą\”, co widoczne jest w każdym jej miejscu i bez trudu możemy znaleźć i podziwiać gęste oliwne gaje, które zachwycają starymi, poskręcanymi konarami oliwnych pni, pamiętających zamierzchłe, historyczne czasy. Na wyspie jest bardzo dużo manufaktur, w których wykorzystuje się drewno oliwne do wytwarzania pięknych użytecznych i ozdobnych rzeczy, które niewątpliwie będą oryginalną pamiątką z pobytu na wyspie. Same owoce z drzewa oliwnego uchodzą za jedne z najlepszych w całej Grecji i na świecie. Według przekazów historycznych do takiej ilości oliwnych gajów przyczynili się Wenecjanie, którzy wynagradzali złotem wszystkich tych, którzy sadzili drzewka oliwne. Dlatego dziś nie trudno zobaczyć te wyjątkowe drzewka na całej wyspie, które wg mitologii dała Grekom opiekunka Aten – bogini Atena.
Oliwne gaje w okolicach Argirades
Oliwka z poskręcanym konarem
Koum Kouat – likier i owoce kandyzowane
Wyspa słynie ze wspaniałych likierów takich jak Koum Kouat oraz limonczelli. Ten pierwszy – Koum Kouat powstaje z owocu Koum Kouat, który został sprowadzony z Japonii. Wspomniane owoce to przypominające kształtem pomarańczowe śliweczki o wielkości mirabelki, które dzięki klimatowi i wilgotności wyspy świetnie się zadomowiły w królestwie Feaków. Dzisiaj możemy posmakować tylko na wyspie Korfu tych niespotykanych owoców Koum Kouata w różnych postaciach, zarówno jako owoce suszone, w zalewie, w syropie czy jako likier – specyfik Korfu. Oprócz likieru z Koum Kouatu bardzo popularny jest likier z cytryn- Limonczella, który przywędrował na wyspę wraz z Wenecjanami.
Wyspa Feaków – Korfu ma niesamowite miejsca do odwiedzenia i do wypoczynku. Niektóre miejsca opisałem, ale jest jeszcze wiele takich, które warto zobaczyć na samej wyspie i poza nią. Dlatego warto odwiedzić pobliską Albanię a w niej takie miejscowości jak Agia Saranda czy zabytek UNESCO Butrint – więcej informacji o Albanii, czy chociażby góry Epiru a w nich wioskę Zagori, Metsowo lub przepięknie położone miasto Joanina oraz wioskę archeologiczną Dodoni. Można również skorzystać z raftingu w miejscowości Gliki – więcej informacji…. Zaledwie godzinę od Korfu można dopłynąć za pomocą lokalnych stateczków do wspaniałych wysp Paxos i Antipaxos.
Wyspa Antipaxos – skoki z łodzi i pływanie
Wyspa Paxos
Saranda – Albania
Gliki – rafting
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia tej niezwykle ciekawej wyspy. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt na mojego maila, odpowiem i doradzę Państwu w każdej kwestii.
* Niniejsze ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Jeżeli są Państwo zainteresowani wycieczką lub mają jakiekolwiek pytanie, wątpliwości związane z wyjazdem lub organizacją wycieczki, proszę o kontakt tel.: 506 034 738 lub e-mailem: biuro@rajskagrecja.pl. Odpowiemy na każde pytanie.
Zdjęcia oraz tekst wykonał Dariusz Rajski i Magdalena Domowicz Rajska. Wszelkie prawa zastrzeżone.